Moderní pojetí cestování stále více přibližuje člověka k dopravnímu prostředku pomocí nejrůznějších způsobů vzájemného propojení. Mobilní telefon se stal v podstatě naším druhým “já” a slouží jako propojovací most s výrobkem, který se chystáme použít. U dopravních prostředků slouží i jako identifikace uživatele prostředku a díky tomu nám může nabídnou komforní zónu, abychom se cítili jako doma - sympatická hudba, navigace cestou oblíbených míst nebo správné nastavení výšky sedadla a volantu. To jsou příklady použití propojení telefonu s osobním automobilem. Existuje mnoho dalších příkladů využití propojení mobilního telefonu s produktem.

Elektrokolo se stává poslední dobou fenoménem. I proto se snaží jejich výrobci stále více rozšířit právě funkci personalizace a přizpůsobení uživateli. Propojení osobní elektroniky - v tomto případě mobilního telefonu, je namístě. Německý Bosch patří k hlavním průkopníkům vývoje nových technologií i v segmentu systémů pohonů elektrokol a tak letos představil novinku ve svém potrfóliu - Smart System. Ve zkratce jde o “chytrý” systém s rozšířenou funkčností. Systém nabízí úplně novou infrastrukturu, která obsahuje novou aplikaci pro mobilní telefon a umožňuje ho propojit s novými ovladači. Mobilní telefon hraje v novém Smart Systému velkou roli. Pomocí aplikace může uživatel personalizovat celý pohon, sledovat statistiky jízd nebo využít chytrou navigaci v úzkém propojení s celým pohonným systémem elektrokola.

Hardware

Pojďme se podívat, co máme v ruce. Aby mohl Bosch rozšířit výše uvedené funkčnosti, musel přijít s úplně novým komunikačním řešením. Co se týče námi testované pohonné jednotky Performance Line CX, vykazuje sice stejné parametry jako původní verze pohonu, ale fyzicky není kompletní hardware kompatibilní s původní jednotkou. Ve verzi Smart System se tedy potkáme s pohonnou jednotkou (v našem případě Performance Line CX), baterií PowerTube s možností výběru kapacit 500 Wh/625 Wh/750 Wh, nově přepracovaným ovladačem s multifunkčními tlačítky a displejem. V testu máme variantu řešení s chytrým držákem SmartphoneGrip, který umožňuje použití držáku pro mobilní telefon nebo displeje Kiox 300. Řešení spočívá v jednotné základně umístěné na řidítkách a výměnných prvcích v podobě kompaktního displeje Kiox 300 a držáku pro telefon s možností bezdrátového nabíjení. V tomto případě jde o unikátní systémové řešení, které si může uživatel velmi jednoduše personifikovat dle vlastních potřeb.

Bosch při posledním představení novinek na výstavě Eurobike rozšířil funkčnost Smart Systemu i pro pohony Performance Line, Performance Line Speed a Cargo Line. Zároveň rozšířil nabídku o nové ovladače a displeje. Bosch chce nabídnout uživateli kompletní řešení a proto doplnil svou nabídku i o systém ABS pro řízený a bezpečný brzdný systém elektrokola. Německý výrobce se tak neustále statečně pere o přední příčky s japonským Shimanem, které odhalilo novinky v podobě automatické funkce řazení.

Software

V tomto článku se nechci podrobně věnovat výkonostnímu projevu pohonné jednotky, která svojí funkčností patří k aktuální špičce toho, co může trh nabídnout. Zaměřil jsem se na systém propojení elektrokola a jeho uživatele. S příchodem Smart Systemu se kompletní propojení točí kolem nové aplikace pro mobilní telefon s názvem eBike Flow. V tuto chvíli se vracíme zpět k možnosti funkčního umístění mobilního telefonu místo kompaktního displeje na řidítka. Po nainstalování a propojení aplikace s kolem se totiž otáčejí karty! Díky aplikaci získáváte hromadu nových funkcí. Těmi nejzásadnějšími jsou možnost elektronického uzamčení celého systému, chytrá navigace se třemi přednastavenými režimy navádění, sledování Vaší aktivity s možností následného sharování do sportovních aplikací jako je Strava či Komoot nebo možnost přizpůsobení jízdních režimů. Nově například získáváte zásadní možnost ovlivnění výdrže baterie snížením točivého momentu. Aplikace se tak stává středobodem funkčnosti Vašeho elektrokola. Sledovači statistik a “ladiči hejblátek” budou ve svém živlu!

Konec dobrý, všechno dobré!

Bosch uvedením svého Smart Systemu zásadně rozvířil klidné vody prostředí elektrokol. Celé řešení nastiňuje, kam vývoj systémů pohonů bude směřovat. Rozšíření propojení uživatele se svým elektrokolem je, zdá se, velké téma všech výrobců pohonů. Díky tomu, že budete mít kolo “online”, budete moci rozšiřovat funkce elektrokola, bez nutnosti upgradu hardwaru, což se zdá být rozumnou cestou i z pohledu koncového uživatele. Osobně tuto funkci hodnotím velmi kladně, ale čistě z praktického pohledu, je potřeba stále se věnovat řízení a pevnému úchopu řidítek!

Autor: Marek Bělovský