Shimano přichází s novým nástupcem motoru E8000, který byl nejsilnějším motorem v produktové lině středových pohonů (E5000/E6100/E7000/E8000).

Nástupce pohonu E8000 s označením EP8 přináší úplně nové parametry, ale i novinky v softwarové stránce, co se týče možností nastavení pro koncového uživatele.

Rychlý přehled parametrů nového pohonu Shimano EP8:

MAX. KROUTÍCÍ MOMENT 85 Nm
NÍZKÁ HMOTNOST (-300g vs. E8000)
MENŠÍ VELIKOST (-10% vs. E8000)
VELMI TICHÝ CHOD (-2 dB vs. E8000)
MENŠÍ ODPOR (-36% vs. E8000)

Nový pohon přináší i nové možnosti nastavení výkonostní křivky díky plné customizaci pomocí nové aplikace Shimano E-Tube.

  • INTELIGENTNÍ WALK ASSIST - elektrokolo se pohybuje na walk assist nastavenou rychlostí bez ohledu na zařazený rychlostní stupeň
  • MAX. MOŽNOST UŽIVIVATELSKÉHO NASTAVENÍ - motor umožňuje nastavení kola do 2 profilů + nastavení jednotlivých stupňů podpory libovolně v rozmezí kroutícího momentu

Nejen po mechanické stránce Shimano přepracovalo EP8. Změnu prodělala i elektronika a Shimano upravilo i projev nástupu výkonu motoru.
Největší změnou prošel režim TRAIL, který má přepracovaný nástup výkonu, který je hodně závislý na jezdci. Jde tedy tzv. o chytrý režim, který jezdci dodá výkon "jen" když jezdec dodá svou...
Docílilo se tak větší úspory energie a delšího dojezdu elektrokola.

Výkonostní křivku jednotlivých režimů můžete vidět zde:

Charakteristika režimu TRAIL:

V kolekci ROCK MACHINE 2021 naleznete tento nový pohon u mnoho modelů eletkrokol! Počínaje nového celoodpruženého Blizzarda s integrovanou baterií s kapacitou 630 Wh nebo "pevňáka" eTorrent také s integrovanou baterií Darfon s kapacitou 504 Wh.